Tom Wise KO CUP & The Jeremy Burnett Plate 2005 - 2006 Season

 

FINAL
Touchdown Hartlepool Monday 22nd May
Buffet at 50p head for final.
Will captains please collect 2.50 per team and hand it over to
Ray Pallister or Steve Dauber on night

 

Tom Wise KO CUP
Final

Elmwood

S.Marsh
M.Closs
S.Dauber
J.Garnett
A.Killick

4-1

1-0
1-0
-
1-0
-

Peterlee

J.Simpson
C.Walton
M.Fenton
C.Smith
S.Carter

Jeremy Burnett Plate
Final

Wasps

D Smith
P Mitcheson
J Pallister
E Lazenby
N Fulton

3-2

1-0
1-0
-
-
0-1

Synthonia A

M Creaney
D Frank
P Frank
A Norman
B Whitaker

Remember, first named club to bring sets, clocks and score sheets
 


SEMI-FINAL

VENUE & DATE
Middlesbrough Chess Club Friday 5th May
7pm for 7.15pm Start

Tom Wise KO CUP Semi-Final
 

Elmwood A

S Marsh
S Dauber
J Garnett
A Killick
A Stockley

5-0

1-0
1-0
1-0
1-0
1-0

Athenaeum

G Shotton
P Hollis
L Rushmer
Default
Default

Rooks

C Duggan
S Cole
R Stather
N Huntley
M Cornford

2-2


0-1

1-0

Peterlee

C Walton
D Armbruster
M Fenton
C Smith
S Carter

Jeremy Burnett PLATE Semi-Final

Elmwood B

A Trotter
B Myers
N Webb
M G Smith
M Puddick

2-3


1-0
0-1

0-1

Synthonia A

M Creaney
D Frank
B Whitaker
A Norman
F Brown

T Hungarians

S McCormack
D Richardson
D Appleyard
T Loborik
Default

-4

0-1
0-1
0-1

0-1

M'bro Wasps

D Smith
P Mitcheson
J Boyers
E Lazenby
?

 


2nd round Tuesday 14th March 2006
@ Westgarth Social Club
7pm for 7.15pm Start

Tom Wise KO CUP
ROUND 2
 

Athenaeum

B Price
J Rodgers
R Ross
G Shotton
L Rushmore

2-2


1-0
0-1
1-0
0-1

Darlington

K Kinnie
J Sams
S Ormerod
S Fraser
W Metcalfe

Rooks

Chris Duggan
Ron Stather
Ian Elcoate
Nathan Huntley
?

3-1

0-1

1-0
1-0
1-0

Stokesley

Suresh Keswani
Peter Archer
Ian Richardson
Joe Richardson
Default

Elmwood A

M. Closs
S. Marsh
S. Dauber
J. Garnett
A. Killick

5-0

1-0
1-0
1-0
1-0
1-0

Redcar

D. Edmunds
D. Baillie
A. Lau
J. Gentle
J. Cowle

M'bro Bishops

W.Place
P.Perrett
P.Ridsdale
G.Murphy
J.Renwick

1-4

0-1
0-1


0-1

Peterlee

C.Walton
M.Fenton
C.Smith
S.Carter
W.McGregor

Jeremy Burnett Plate
ROUND 1
 

Synthonia A

M.Creaney
P.Frank
B.Whitaker
A.Norman
D.Frank

4-1

1-0
0-1
1-0
1-0
1-0

Guisborough

G.S.Morgan
G.Middlemiss
M.Hardy
D.Castle
Default

Wasp's

D A Smith
P Mitcheson
J Boyers
J Pallister
E Lazenby

4-1



1-0
1-0
1-0

Hartlepool A

B Addison
R Stonehouse
G Matthews
B Wilson
D Smith

Synthonia B* 0-5 T Hungarians
Hartlepool B

P.Harker
E.Glass
F.Boagey
W.McAlpine
M.Priest

1-4

0-1
0-1
0-1
0-1
1-0

Elmwood B

A.Trotter
B.Myers
N.Webb
M.Gee-Smith
V.Shyam-Sundar

* Synthonia B Team Didn't turn up on the night
 


1st round Tuesday 22nd November 2005
@ Westgarth Social Club

Tom Wise KO CUP
ROUND 1

Guisborough
S Morgan
I Hurn
M Hardy
J Littlehailes
D Castle
1-3
0 - 1
0 - 1
1 - 0
0 - 1
-
Stokesley
Suresh Keswani
Carl Shuttleworth
Ian Richardson
Gordon Dickinson
Joe Richardson
Synthonia B
B.Norman
D.Jackaman
K.Rattue
V.Skillcorn
B.Callaghan
2-3
0-1
0-1
1-0
0-1
1-0
Atheneaum
D.Ross
J.Rogers
G.Shotton
P.Hollis
Def
Wasps
DA Smith
J Boyers
P Mitcheson
J Pallister
E Lazenby
2-3
-
-
-
0-1
-
Elmwood A
S Marsh
M. Closs
S Dauber
J Garnett
A Killick
Elmwood B
A.Trotter
B.Myers
M.Gee-Smith
N.Webb
V.Shyam-Sundar
2-3
0-1
-
0-1
-
1-0
Darlington
K.Kinnie
J.Sams
S.Ormerod
B.McKie
W.Metcalfe
T Hungarians
D.Richardson
T.Loborik
Def
Def
Def
0-5
0-1
0-1
0-1
0-1
0-1
Rooks
C.Duggan
I.Elcoate
M.Cornford
N.Huntley
A.Kiddle
Synthonia A
M.Creaney
D.Frank
P.Frank
A.Norman
B.Whitaker
2-3
-
-
0-1
-
-
Bishops
P.Ridsdale
G.Murphy
R.Rowe
J.Renwick
R.Pallister
Redcar
D.Edmunds
D.Baillie 
A.Lau 
J.Gentle 
A.Ryan
5-0
1-0
1-0
1-0
1-0
1-0
Hartlepool B
E.Glass
F.Boagey
W.McAlpine
M.Priest
?S Robertson?
Hartlepool A
B.Addison 
G.Matthews 
B.Wilson 
D.Smith 
G.Marshal 
1-3
-
0-1
0-1
-
-
Peterlee
C.Walton
D.Armbruster
C.Smith
S.Carter
B.McGregor