Tom Wise KO Cup 2008-2009

Round 1 - First round to be completed by 9th January 2009

   Home			Result	Away
1.Redcar A		3-1	Griffn B		26/11/08
2.Stokesley		5-0	Synthonia A		26/11/08
3.Elmwood A		2-2	Redcar B		11/12/08
4.Darlington A		2-3	Teesside Hungarians	26/11/08
5.Synthonia B		2-2	Elmwood B		10/12/08
6.Middlesbrough C	0-5	Middlesbrough B		02/01/09
7.Middlesbrough A	3-1	Hartlepool		12/12/08
8.Guisborough		2-3	Peterlee		27/11/08


P1 Preliminary round

Home		Result	Away
1.Griffin A	1-4	Peterlee


Tom wise KO cup (round 2)
   
   Home			Result	Away

1. Elmwood B 		1-4	Peterlee	05/03/09
2. Middlesbrough A 	3-1	Elmwood A	06/03/09
3. Middlesbrough B 	1-3 	Redcar A	20/03/09
4. Teesside Hungarians 	1-4 	Stokesley	09/03/09


Jeremy Burnett Plate (round 1)

   Home			Result	Away

1. Darlington 		4-0 	Redcar B	23/03/09
2. Middlesbrough C 	2-2	Griffin B	06/03/09 Griffin B win on board Count
3. Griffin A 		3-1	Guisborough	17/02/09
4. Synthonia A 		2-3 	Hartlepool	12/03/09

P2 Preliminary round

   Home			Result	Away

1. Hartlepool 		3-1	Synthonia B	09/02/09


All matches to be played before Friday, 27th March, 2009.

Would all home team captains please contact their opposition captains
 by 20th January to arrange their matches (c.f. rule 6).

Thank you.

Brian Whitaker
CCA Match Organiser

Semi Final KO Cup
Stokesley	1-4 Redcar A		13/05/09
Peterlee	3-2 Middlesbrough A 	06/05/09
 
Semi Final JB Plate
Griffin B 3-2 Hartlepool	19/05/09
Griffin A 3-2 Darlington	05/05/09
First named team is the home side

Final KO Cup
Redcar A 2-3 Peterlee	29/05/09
Final JB Plate
Griffin A 4-0 Griffin B	29/05/09

The KO Cup Final and JB Plate Final will be held on

Friday 29th May @ Middlesbrough Chess Club.
Start Time is 7.15pm prompt

   

 

11/11/08 - Griffin won the toss and elected to play white on odd boards. Heres the result:-

KO cup prelim

 

Date: 11/11/08

 

Home team

Score

Away team

 

The Griffin A

GRADE

v

GRADE

Peterlee

1.

M. Closs

185

-

190

J. Simpson

2.

P. Mitcheson

143

0-1

185

C. Walton

3.

E. Lazenby

124

0-1

158

M. Fenton

4.

M. Creaney

121

-

132

C. Smith

5.

T. Brown

76e

0-1

131

S. Carter

RESULT

1-4

 

 

26/11/08 - Redcar A won the toss and elected to play Black on odd boards

KO Cup: 1st rd

 

Date: 26/11/08

 

Home Team

Score

Away Team

Redcar A 

v

Griffin B 

1.

D. Edmunds (161)

1-0

Default

2.

A. Smith (156)

-

B. Whitaker (97)

3.

A. Lau (135)

1-0

J. Lloyd (65e) (default)

4.

B. Myers (124)

1-0

J. Heeley (55e)

5.

A. Ryan (61)

0-1

S. Dinsdale (36e)

 

Signed:

3-1

Signed: 

 

27/11/08 - Guisborough A lost the toss and were Black on odd boards

KO Cup: 1st Rd

 

Date:27/11/08

 

Home Team

Score

Away Team

Guisborough A

v

 Peterlee

1.

A Corbyn 123e

0-1

J Simpson 190

2.

S Henderson 115

-

M Fenton 158

3.

K Owen 101

1-0

C Smith 132

4.

 G Middlemiss 99

-

S Carter 131

5.

D Castle 70

0-1

K Boxall 107

 

Signed: S Henderson

2-3

Signed: C Smith


26/11/08 - Darlington v T Hungarians

  *Cup   *Plate     Round: 1

 

  Date:26/11/08

 

Home Team

 

Away Team

Darlington  

v

Teeside Hungarians 

1.

Steve Dauber 160  

0-1

D Richardson 137 

2.

Kyle Kinnie 135 

1-0

D Appleyard 126 

3.

Steve Ormerod 131 

1-0

S McCormack 124 

4.

Rolland Howell 102 (not registered)

0-1

J Hegedus 57 

5.

Alan Fell 77 

0-1

G Botwright 52 

 

Signed: 

2-3

Signed: w metcalfe

 

26/11/08 - Stokesley v Synthonia A

 KO Cup 1st Rd

 

Date: Round 1 (26/11/08)

 

Home team

Score

Away team

 

Stokesley

GRADE

v

GRADE

Synthonia A

1.

M. Hardman

155

1-0

120

A. Norman

2.

S. Keswani

127

1-0

81

D. Jackaman

3.

P. Ridsdale

109

1-0

53

V. Skillcorn

4.

J. Richardson

76

1-0

 

Default

5.

P. Semp

72

1-0

 

Default

RESULT

5-0

 

 

10/12/08 - Synthonia B v Elmwood B won on board count

KO Cup 1st Rd

 

Date: 10/12/08

 

Home team

Score

Away team

 

Billingham Synth. B

GRADE

v

GRADE

Elmwood B

1.

M.Curry

85

0-1

83

S.Cassidy

2.

F.Brown

74

0-1

74

G.Garnett

3.

W.Greenwood

60

1-0

73

D.Simpson

4.

G.Edwards

60

-

67

J.Littlehailes

5.

B.Callaghan

62

1-0

 

default

RESULT

2-2

 

 

11/12/08 - Elmwood A v Redcar B - Elmwood A win on board count

Cup Round 1

 

Date 11.12.08

 

Home team

Score

Away team

 

Elmwood A

GRADE

v

GRADE

Redcar B

1.

J Garnett

161

-

106

C R Moore

2.

A Killick

145

1-0

88

I Kitchen

3.

A Trotter

126

1-0

    69

A Hare

4.

M Gee Smith default

103

0-1

68

D Dykes

5.

A Stockley

94

0-1

64

B Corner

Elmwood A win on board count RESULT

2-2

 

 

12/12/08 - Middlesbrough A v Hartlepool

KO Cup 1st Round

 

Date:12/12/08

 

Home team

Score

Away team

 

 Middlesbrough A

GRADE

v

GRADE

 Hartlepool

1.

 D A Smith

 175

1-0

137 

B Price 

2.

 N Huntley

 152

-

 141

 K Smith

3.

 R Stather

 129

-

 121

 B Wilson

4.

 C Dale

 102

-

 106

 G Matthews

5.

P McNally 

 94

1-0

 79

 D Smith

RESULT

3-1

 

 

02/01/09 - Middlesbrough C v Middlesbrough B

K. O. Cup 1st Rd

 

      2. 1. 09

 

Home team

Score

Away team

 

Middlesbrough C

GRADE

v

GRADE

Middlesbrough B

1

   A Pasztor

80

0-1

133

 I Elcoate

2

         A Walmsley

78

0-1

128

 J Pallister

3

           M Kirkpatrick

66

0-1

124

P Perrett

4

C King

52

0-1

90

  R Pallister

5

    D Stelling

43

0-1

89

  G Murphy

D A Smith

0-5

R Pallister

 

09/02/09 - Hartlepool v Synthonia B

  *Plate     Round: Prelim.

 

  Date: 9 February 2009

 

Home Team

Score

Away Team

Hartlepool 

v

Synthonia B 

1.

B Wilson (121)

1-0

F Brown (74)

2.

D Smith (79)

1-0

K Rattue (77)

3.

P Harker (79)

-

W Greenwood (60)

4.

K Waterman (63)

-

B Callaghan (62)

5.

F Boagey (58)

-

G Edwards (60)

 

Signed: D Smith

3-1

Signed: B Callaghan


 

17/02/09 - Griffin A v Guisborough

League Division: KO cup - Plate

 

Date: 17/2/08

 

Home team

Score

Away team

 

 Griffin A

GRADE

v

GRADE

Guisborough

1.

M. Closs

185

1-0

150p

V. Szekely

2.

P. Mitcheson

143

-

135

S. Morgan

3.

E. Lazenby

124

0-1

129

A. Corbyn

4.

P. Douglass

132

1-0

115

S. Henderson

5.

M. Creaney

121

1-0

101

K. Owen

RESULT

3-1

 

 

06/03/09 - Middlesbrough A v Elmwood A

Tom Wise K.O. cup

 

Date: 6/3/09

 

Home team

Score

Away team

 

Middlesbrough A

GRADE

v

GRADE

Elmwood A

1.

J. Spayne

167e

0-1

161

J. Garnett

2.

N. Huntley

152

-

145

A. Killick

3.

C. Duggan

148

1-0

126

A. Trotter

4.

J. Boyers

148

1-0

119e

N. Maluping

5.

S. Cole

148

1-0

103

M. Gee-Smith

RESULT

3-1

 

 

06/03/09 - Middlesbrough C v Griffin B
Griffin B win on board count.

Jeremy Burnett Plate

 

Date: 6/3/09

 

Home team

Score

Away team

 

Middlesbrough C

GRADE

v

GRADE

Griffin B

1.

A. Pasztor

80

0-1

102e

B. Ellis

2.

A. Walmsley

78

-

97

B. Whitaker

3.

H. Pollak

80

-

65e

J. Lloyd

4.

C. King

52

1-0

55e

J. Heeley

5.

D. Stelling

43

-

54e

S. Dinsdale

RESULT

2-2

 

 

05/03/09 - Elmwood B v Peterlee

Tom Wise K.O. cup

 

Date: 5/3/09

 

Home Team

Score

Away Team

Elmwood B 

v

Peterlee 

1.

Sean Cassidy (83) 

0-1

C Walton (185) 

2.

Geoff Garnett (74) 

0-1

C Smith (132) 

3.

Derek Simpson (73) 

0-1

S Carter (131) 

4.

Dhruv Tapasvi (82e) 

0-1

K Boxall (107) 

5.

John Littlehails (67) 

1-0

D Cushing (61e) 

6.

 

-

 

 

Signed: Geoff garnett

1-4

Signed: Colin Smith


 

09/03/09 - T Hungarians v Stokesley A

League Division: KO Cup

 

Date: 9/3/09

 

Home Team

Score

Away Team

Teesside Hungarians 

v

Stokesley A 

1.

Dave Richardson (137)

0 -1

Mike Hardman (155)

2.

 Dave Appleyard (126)

0 -1

Carl Shuttleworth (128)

3.

Steve McCormack (124) 

1 -0

Suresh Keswani (127) 

4.

Jim Hegedus (57) 

0 -1

Peter Ridsdale (109) 

5.

Geoffrey Botwright (52)

0 -1

Ian Richardson (89) 

 

Signed: Dave Appleyard

1 - 4

Signed: Peter Ridsdale

 

12/03/09 - Synthonia A v Hartlepool

League Division: PLATE

 

Date: 12 Mar 2009 

 

 Synthonia A 

Score

 Hartlepool

 

 

GRADE

v

GRADE

 

1.

A Norman 

120

 0 - 1 

 137

B Price

2.

 P Frank (default)

99 

 0 - 1 

121

B Wilson

3.

D Frank

84

 1 - 0 

106

G Matthews

4.

 D Jackaman

81

0 - 1 

63

K Waterman

5.

V Skillcorn

53

 1 - 0 

53

M Priest

RESULT

 2 - 3

 

 

20/03/09 - Middlesbrough B v Redcar A

League Division:    cup

 

Date:  20.03.09

 

Home team 

Score

Away team 

 

MBRO B

GRADE

v

GRADE

  Redcar A

1.

I.ELCOATE

133

0-1

161

D.EDMUNDS

2.

P.PERRETT

124

0-1

152

D.BAILLIE

3.

N.FULTON

106

1-0

135

A.LAU

4.

G.MURPHY

89

0.5-0.5

123

S.LOVELL

5.

R.PALLISTER

90

0-1

117

J.GENTLE

RESULT

1-3

 

 

23/03/09 - Darlington v Redcar B

  *Cup   *Plate     Round:1

 

  Date:23/3/09

 

Home Team

Score

Away Team

Darlington 

 

Redcar B 

1.

S Dauber 160 

1-0

I Kitchen 88 

2.

J Sams 141

1-0

J Suscens84 

3.

K Kinnie 135

1-0

B Corner 64

4.

S Ormerod  131

1-0

D Dykes 68

5.

W Metcalfe 83 (VOID)

0-1

A Ryan 61 (VOID)

 

Signed: w metcalfe

4-0

Signed: 

 The board 5 game was made void as Tony Ryan had previously played for Redcar A in the Knockout Cup this season

 

05/05/09 - Griffin A v Darlington

Plate K.O. cup: Plate Semifinal

 

Date: 5/5/09

 

Home team

Score

Away team

 

Griffin A

GRADE

v

GRADE

Darlington

1.

M. Closs

185

1-0

160

S. Dauber

2.

P. Mitcheson

143

-

141

J. Sams

3.

E. Lazenby

124

0-1

135

K. Kinnie

4.

P. Douglass

132

-

132

K. Wilson

5.

M. Creaney

121

1-0

131

S. Ormerod

RESULT

3-2

 

 

06/05/09 - Peterlee v Middlesbrough A

To Wise K.O. cup :Semifinal

 

Date: 6/5/09

 

Home Team

Score

Away Team

 Peterlee

v

Middlesbrough A 

1.

 J. Simpson (190)

1-0

 D Smith (175)  

2.

 C. Walton (185)

1-0 

J Spayne (167e)

3.

D. Armbruster (145)

0-1 

N Huntley (152)

4.

S. Carter (131)

0-1

C Duggan (148)

5.

 C Smith

 1-0 

P. McNally (94) 

 

Signed: C Smith

3 - 2

Signed: 

 

13/05/09 - Stokesley v Redcar A

Tom Wise K.O. cup

 

Date: 13th May 2009

 

Home Team

Score

Away Team

Stokesley 

v

Redcar A

1.

Michael Hardman (155) 

-

Dave Edmunds (161) 

2.

Carl Shuttleworth (128) 

0-1

Andrew Smith (156) 

3.

Suresh Keswani (127) 

-

David Baillie (152) 

4.

 Peter Ridsdale (109)

0-1

Alan Lau (135) 

5.

 Peter Archer (108)

0-1

Brian Myers (124) 

 

Signed: Peter Archer

1-4

Signed: Dave Edmunds

 

19/05/09 - Griffin B v Hatlepool

J.B. Plate: Semifinal

 

Date: 19/5/09

 

Home team

Score

Away team

 

Griffin B

GRADE

v

GRADE

Hartlepool

1.

B. Ellis

110e

1-0

141

K. Smith

2.

B. Whitaker

97

1-0

121

B. Wilson

3.

S. Dinsdale

54e

1-0

106

G. Matthews

4.

J. Heeley

55e

0-1

79

D. Smith

5.

Default

 

0-1

53

M. Priest

6.

 

 

-

 

 

RESULT

3-2

 

 

29/05/09 - Redcar A v Peterlee

Tom Wise K.O. Cup: Final

 

Date: 29/5/09

 

Home team

Score

Away team

 

Redcar A

GRADE

v

GRADE

Peterlee

1.

D. Edmunds

161

-

190

J. Simpson

2.

A. Smith

156

0-1

185

C. Walton

3.

D. Baillie

152

-

158

M. Fenton

4.

A. Lau

135

-

145

D. Armbruster

5.

B. Myers

124

-

131

S. Carter

6.

 

 

-

 

 

RESULT

2-3

 

 

 

29/05/09 - Griffin A v Griffin B

J.B. Plate: Final

 

Date: 29/5/09

 

Home team

Score

Away team

 

Griffin A

GRADE

v

GRADE

Griffin B

1.

M. Closs

185

1-0

110e

B. Ellis

2.

P. Mitcheson

143

1-0

97

B. Whitaker

3.

E. Lazenby

124

1-0

54e

S. Dinsdale

4.

P. Douglass

132

1-0

55e

J. Heeley

5.

Default

 

0-0

 

Default

6.

 

 

-

 

 

RESULT

4-0