Tom Wise KO Cup 2010-2011

Tom Wise KO Cup Winners - Middlesbrough Bishops

Jeremy Burnett Plate Winners - Middlesbrough Rooks

Please advise fixture dates to the KO Organiser : Steve Cole :
EMAIL : colebunker_123[at]hotmail.co.uk
TEL : 07749711583

Preliminary ound to be completed By 30th November 2010

Prelim Game A: Elmwood B 0-5 Redcar A	25/11/10

Prelim Game B: Synthonia A 1-4 Teesside Hungarians	24/11/10



1st Round (Games to be completed by 31st December 2010)
   Home			Result		Away
Synthonia B 		0-4 		Elmwood A

Darlington A 		3- 		Teesside Hungarians

Guisborough B 		2-3 		Griffin A		06/12/10

Redcar B 		-4 		Great Ayton		08/12/10

Middlesbrough Knights 	- 		*Middlesbrough Bishops

Redcar A 		4-1 		Middlesbrough Rooks	29/12/10

Peterlee A 		4-1 		Guisborough A		30/11/10 > re-arranged for 21/12/10

Hartlepool 		4-		Peterlee BishopBashers	15/11/10

* 1st Round result : Middlesbrough Bishops w/o v Middlesbrough Knights (not taking part this year)
 
This means there is now a vacancy for one team in the 1st round of the plate, which will be contested 
by the two losers of the preliminary matches. The closing date for this playoff match will be 31st December.

Preliminary round (for Jeremy Burnett Plate) to be completed by 31st December 2010.
 

Elmwood B 2-2 Synthonia A 09/12/10


Tom wise KO cup Rd2 (Games to be completed by 12th February)
   
   Home			Result		Away
Redcar A 		1-3		Peterlee A		02/02/11

Elmwood A 		3-2 		Hartlepool		03/02/11

Darlington A 		2-2 		Griffin A		02/02/11

Great Ayton A		1-3 		Middlesbrough Bishops	02/02/11



Jeremy Burnett Plate Rd1 (Games to be completed by 12th February)

   Home			Result		Away
Guisborough A 		4-0 		Guisborough B		14/02/11

Redcar B 		1-4 		Middlesbrough Rooks	09/02/11

Synthonia B 		2-3 		Teesside Hungarians

Peterlee BishopBashers 	3-1		Elmwood B		25/01/11
 



Semi Final KO Cup (Games to be completed by 30th March 2011)

   Home			Result		Away
Elmwood A		1-4 		Middlesbrough Bishops 	24/03/11

Darlington A		-4 		Peterlee A		21/03/11


Semi Final JB Plate (Games to be completed by 30th March 2011)

   Home			Result		Away
Teesside Hungarians 	2-2		Guisborough A		22/03/11

Peterlee BishopBashers 	1-3		Middlesbrough Rooks	08/03/11


Final KO Cup - 30/05/11 At Middlesbrough Chess Club
Middlesbrough Bishops 2-2 Peterlee - Middlesbrough Bishops win - Took Black on odd Boards
Final JB Plate - 30/05/11 At Middlesbrough Chess Club
Middlesbrough Rooks 3-1 Guisborough A

Start Time is 7.15pm prompt






Tom Wise KO Cup Results 2010 - 2011

 
 
Hartlepool 4- Peterlee 'Bishopbashers'

Cup - 1st round   15 Nov 2010
 HartlepoolvPeterlee 'Bishopbashers'
1.R Stonehouse 1-0 K Boxall
2.B Price 1-0 J Reddington
3.B Wilson 1-0 F Hughes
4.G Matthews 1-0 I Hunter
5. D Smith - M Carty
  Signed: B Price4- Signed: 


Billingham Synthonia 'A' 1-4 Teesside Hungarians

Cup - Preliminary    24 Nov 2010
 Billingham Synthonia 'A'vTeesside Hungarians
1.A Norman 0-1 S Richardson
2.P Frank 1-0 R Harding
3.F Brown 0-1 D Appleyard
4.B Norman 0-1 S McCornock
5. G Edwards 0-1 G Butwright
  Signed: 1-4 Signed: 


Elmwood 'B' 0-5 Redcar 'A'

Cup - Preliminary    25 Nov 2010
 Elmwood 'B'vRedcar 'A'
1.D Tapasvi 0-1 D Edmunds
2.J Littlehails 0-1 D Baillie
3.D Simpson 0-1 B Myers
4.A Tapasvi 0-1 A Lau
5. S Baxi 0-1 J Gentle
  Signed: G Garnett0-5 Signed: D Edmunds


Guisborough 'B' 2-3 Thornaby Griffin

Cup - 1st round   6 Dec 2010
 Guisborough 'B'vThornaby Griffin
1.G. Middlemass (W) 0-1 B. Ellis
2.C. Carabine 0-1 M.Creaney
3.M. Hardy (W) 0-1 B. Whitaker
4.I. Hurn 1-0 J. Heeley
5. R. King (W) 1-0 A. Tapster
  Signed: 2-3 Signed: Brian Ellis


Redcar 'B' -4 Great Ayton A

Cup - 1st round   8 Dec 2010
 Redcar 'B'vGreat Ayton A
1.C R Moore - C Shuttleworth
2.J Suscens 0-1 M McLoughlin
3.I Kitchen 0-1 S Keswani
4.J Cowle 0-1 P Ridsdale
5. D Dykes 0-1 P Archer
  Signed: D Dykes-4 Signed: P Archer


Darlington 'A' 3- Teesside Hungarians

Cup - 1st round   20 Dec 2010
 Darlington 'A'vTeesside Hungarians
1.S Dauber - D Richardson
2.J Sams 1-0 R Harding
3.D Leigh - D Appleyard
4.G Hewitt 1-0 S MCcormac
5. W Metcalfe - G Bothwright
  Signed: wg metcalfe3- Signed: 


Peterlee 4-1 Guisborough 'A'

Cup - 1st round   21 Dec 2010
 PeterleevGuisborough 'A'
1.Simpson - Szekely
2.Walton 1-0 Corbyn
3.Armbruster 1-0 Morgan
4.C.Smith - Henderson
5. Carter 1-0 Sawdon
  Signed: 4-1 Signed: 


Billingham Synthonia 'B' 0-4 Elmwood 'A'

Cup - 1st round   22 Dec 2010
 Billingham Synthonia 'B'vElmwood 'A'
1.D.Franks 0-1 J.Garnett
2.V.Skillcorn 0-1 A.Killick
3.B.Callaghan 0-1 R.Balgos
4.R.Raddigan 0-1 L.Gonzales
5. default default
  Signed: B.Callaghan0-4 Signed: A.Killick


Redcar 'A' 4-1 Middlesbrough 'Rooks'

Cup - 1st round   29 Dec 2010
 Redcar 'A'vMiddlesbrough 'Rooks'
1.D Edmunds - D Wise
2.D Baillie 1-0 R Stather
3.B Myers 1-0 S Cole
4.A Lau - E Lazenby
5. J Gentle 1-0 P McNally
  Signed: D Edmunds4-1 Signed: S Cole


Great Ayton 'A' 1-3 Middlesbrough 'Bishops'

Cup - Quarter-final    2 Feb 2011
 Great Ayton 'A'vMiddlesbrough 'Bishops'
1.M Hardman - N Huntley
2.C Shuttleworth 0-1 J Pallister
3.M McLoughlin 1-0 I Elcoate
4.S Keswani 0-1 G Murphy
5. P Archer 0-1 R Pallister
  Signed: Peter Archer1-3 Signed: 


Redcar 'A' 1-3 Peterlee

Cup - Quarter-final    2 Feb 2011
 Redcar 'A'vPeterlee
1.D.Edmunds 0-1 J.Simpson
2.D.Baillie 0-1 C.Walton
3.B.Myers - D.Armbruster
4.A.Lau 1-0 S.Carter
5. J.Gentle 0-1 C.Smith
  Signed: 1-3 Signed: 


Darlington 'A' 2-2 Thornaby Griffin

Cup - 2nd round   2 Feb 2011
 Darlington 'A'vThornaby Griffin
1.Steve Dauber 0-1 B Ellis
2.Kevin Wilson - M Creany
3.Steve Ormerod - B March
4.William Metcalfe - B Whitacker
5. Alec Cinnamon 1-0 Default
  Signed: Wg Metcalfe2-2 Signed: 


Elmwood 'A' 3-2 Hartlepool

Cup - 2nd round   3 Feb 2011
 Elmwood 'A'vHartlepool
1.J Garnett 1-0 K Smith
2.A Killick 1-0 B Price
3.S Cassidy 0-1 B Wilson
4.L Gonzales 1-0 G Matthews
5. D Stelling 0-1 D Smith
  Signed: A Killick3-2 Signed: B Price


Darlington 'A' -4 Peterlee

Cup - Semi-final    21 Mar 2011
 Darlington 'A'vPeterlee
1.S.Dauber 0-1 J.Simpson
2.J.Sams 0-1 C.Walton
3.K.Wilson 0-1 D.Armbruster
4.S.Ormerod - S.Carter
5. M.Evans 0-1 C.Smith
  Signed: -4 Signed: 


Elmwood 'A' 1-4 Middlesbrough 'Bishops'

Cup - Semi-final    24 Mar 2011
 Elmwood 'A'vMiddlesbrough 'Bishops'
1.J Garnett 1-0 N Huntley
2.A Killick 0-1 J Pallister
3.S Cassidy 0-1 I Elcoate
4.D Stelling 0-1 G Murphy
5. default 0-1 R Pallister
  Signed: A Killick1-4 Signed: J Pallister


Middlesbrough 'Bishops' 2-2 Peterlee

Cup - Final    30 May 2011
 Middlesbrough 'Bishops'vPeterlee
1.P Gregory - C Walton
2.N Huntley 0-1 J Simpson
3.J Pallister 0-1 D Armbruster
4.I Elcotte 1-0 S Carter
5. P Perrett 1-0 C Smith
  Signed: BISHOPS WIN2-2 Signed: S Cole


Jeremy Burnett Plate Results 2010 - 2011

 
 
Elmwood 'B' 2-2 Billingham Synthonia 'A'

Plate - Preliminary    9 Dec 2010
 Elmwood 'B'vBillingham Synthonia 'A'
1.D Tapasvi - A Norman
2.J Littlehails 0-1 F Brown
3.G Garnett 1-0 B Norman - default
4.A Tapasvi 1-0 G Edwards
5. S Baxi 0-1 C Edwards
  Signed: G Garnett2-2 Signed: G Edwards


Peterlee 'Bishopbashers' 3-1 Elmwood 'B'

Plate - 1st round   25 Jan 2011
 Peterlee 'Bishopbashers'vElmwood 'B'
1.K.Boxall 1-0 A.Stockley
2.J.Reddington 1-0 G.Garnett
3.R.Brown 0-1 D.Simpson
4.P.Freeman - S.Baxi
5. I.Hunter 1-0 Shira ?
  Signed: 3-1 Signed: 


Billingham Synthonia 'B' 2-3 Teesside Hungarians

Plate - 1st round   26 Jan 2011
 Billingham Synthonia 'B'vTeesside Hungarians
1.M.Curry - D.Richardson
2.K.Rattue 0-1 R.Harding
3.D.Jackaman 1-0 D.Appleyard
4.B.Callaghan 0-1 S.McCormack
5. R.Raddiigan - G.Botrwight
  Signed: B.Callaghan2-3 Signed: D.Richardson


Redcar 'B' 1-4 Middlesbrough 'Rooks'

Plate - 1st round   9 Feb 2011
 Redcar 'B'vMiddlesbrough 'Rooks'
1.C R Moore 0-1 D Wise
2.G Cox - S Cole
3.I Kitchen 0-1 P Mitcheson
4.D Dykes - A Walmsley
5. J Cowle 0-1 P McNally
  Signed: D Dykes1-4 Signed: S Cole


Guisborough 'A' 4-0 Guisborough 'B'

Plate - 1st round   14 Feb 2011
 Guisborough 'A'vGuisborough 'B'
1.N Stephenson 1-0 G Middlemiss
2.R Bell 1-0 C Carabine
3.S Henderson 1-0 M Hardy
4.D Sawdon 1-0 R King
5. default default
  Signed: S Morgan4-0 Signed: 


Peterlee 'Bishopbashers' 1-3 Middlesbrough 'Rooks'

Plate - Semi-final    8 Mar 2011
 Peterlee 'Bishopbashers'vMiddlesbrough 'Rooks'
1.K Boxall 0-1 R Stather
2.J Reddington 0-1 S Cole
3.F Hughes 0-1 P Mitcheson
4.C Forster - G Lister
5. A Martin 1-0 P McNally
  Signed: C Smith1-3 Signed: S Cole


Teesside Hungarians 2-2 Guisborough 'A'

Plate - Semi-final    22 Mar 2011
 Teesside HungariansvGuisborough 'A'
1.David Richardson - V Szelely
2.Robert Harding 1-0 R Bell
3.David Appleyard - S Morgan
4.Steve McCormack - S Measey
5. Geoff Botwright 0-1 s Henderson
  Signed: d richardson2-2 Signed: stuart morgan


Middlesbrough 'Rooks' 3-1 Guisborough 'A'

Plate - Final    30 May 2011
 Middlesbrough 'Rooks'vGuisborough 'A'
1.S Cole 0-1 V Szekley
2.R Stather 1-0 A Corbyn
3.E Lazenby 1-0 R Bell
4.P Mitcheson - S Morgan
5. G Lister 1-0 Default
  Signed: S Cole3-1 Signed: